На 10.06.2026г., на стилна церемония в актовата зала на СУ“Любен Каровелов“ се състояха годишните награди на РУО Пловдив за приза „учител“ и „директор“ на годината.
Училищният екип с най-голямо удовлетворение и гордост приветства, г-жа Катюша Арсенова – старши учител по Български език и литература, която е наградена с приз „учител на годината“. Тя беше номинирана от екипа на Проект „Народните будители и аз“ за изключителния принос в мотивирането и подготовката на отборите, участвали в проекта над 8 години. Под нейно ръководство са печелили и трето и.второ място на градско ниво. Подготвяла е ученици и за индивидуални явявания на национални състезания като Еркан Содаджиев от 10б, който спечели второ място на Национален конкурс, организиран от ДАЗД в категория „есе“ и други. Тя е изключително дейна в работата на екипите в Механизма за обхват, в приобщаващото образование, в реализиране на полезни проекти и много други инициативи.
Международния Ден на приятелството
Международния Ден на приятелството четвъртите класове отбелязаха с много интересен хепйнинг. Освен прегръдката, хващането за.ръце, което символизира заедност и близко приятелство, те изработиха проекти, с които изразяват своето виждане за този интересен и вълнуващ ден. Животът е най-добър с приятели и ние, в ОбУ“Пенчо Славейков “ се стараем всеки ден да им го показваме.
Световен Ден на околната среда
На 05.06.2026г., в Световния Ден на околната среда, събитията в ОбУ“Пенчо Славейков „, посветени на темата са
пет. Почистване на двора от малки и големи; поливане и почистване на цветята в любимата на всички градина; обслужване на лилиите и лотосите; презентация пред 4 класове“Как да опазваме околната среда“; рисуване на плакат по темата от петокласници.
Ръководството изказва благодарност на координатора на Еко комитета Ралица Колева, класните ръководители на четвъртите класове – г-жа Атанасова, г-жа Кузманова, г-жа Узунова, на педагогическия съветник г-жа Делова и на учителя по рисуване – г-н Ганозов.
9 клас в часа по учебна практика бяха посетени от г-жа Антония Велинова
На 02.06 момичетата и момчетата от 9 клас в часа по учебна практика бяха посетени от г-жа Антония Велинова-кариерен консултант от екипа на ОДК към ЦПЛР. Учениците бяха запознати с дейността на центъра. Бяхя посъветвани и насочени за подходящите за тях области на образование и обучение. Получиха инфармация за професиите , специалности и области на дейност в които могат да продължат да се развиват. На този урок по кариерно ориентиране присъстваха техните преподаватели по учебна практика Панка Върбанова- шивачество, Димитър Димитров- дървообработване и Владимир Моллов – шлосерство.
Почитаме паметта и героизма на Христо Ботев
На 2 юни, в Деня в който почитаме паметта и героизма на Ботев и загиналите за свободата на България, в ОбУ“Пенчо Славейков“ се състоя тържествено отбелязване на тази историческа дата. Учениците от шести клас, под ръководството на г-жа Иванка Смукова, изнесоха рецитал и прочетоха биографията на Христо Ботев. Учителите по БЕЛ и История бяха организирали учениците от прогимназия да оформят кът, посветен на известния революционер и поет. Едно от рецитираните стихотворения беше посветено на Христо Ботев, а негов автор е директора на училището – г-жа Делинова.
В ОбУ“Пенчо Славейков“ възпитаваме учениците в гражданско и патриотично съзнание.
„Зелени уроци“ за учениците от четвъртите класове
На 01.06 и 02.06.2026г., на гости в нашето училище беше г-н Калин Петков от Министерството на околната среда и водите, който проведе интересни и полезни „Зелени уроци“ с учениците от четвъртите класове. Инициативата е част от програмата на Община Пловдив за насърчаване на екологичното образование и изграждане на отговорно отношение към природата.
По време на срещата учениците се запознаха с основните правила за разделно събиране на отпадъците чрез интересна презентация, посветена на опазването на околната среда и рециклирането. В достъпна и увлекателна форма бяха представени различните видове отпадъци и начините за тяхното правилно изхвърляне.
Особен интерес предизвикаха интерактивната игра и беседата, в които децата активно участваха, отговаряха на въпроси и споделяха свои идеи за това как всеки може да допринесе за по-чиста и по-зелена среда.
Благодарим на г-н Калин Петков за интересната и полезна среща, която помогна на учениците да осъзнаят значението на разделното събиране на отпадъците и ролята на рециклирането за опазването на природните ресурси.
Убедени сме, че придобитите знания ще мотивират децата да бъдат още по-отговорни към околната среда и да прилагат наученото в своето ежедневие.
Гости от с.Кочан и волейболна среща
На 1 юни, гости от СУ“Христо Смирненски“ с.Кочан, Благоевградско, бяха в нашето училище ученици и учители. Отборите по волейбол във.възрастова група 8-10.клас, си дадоха приятелска среща. Момчетата от с.Кочан биха нашия отбор с 3:1. Колегите се срещнаха с нашите учители, за да споделят опит в приобщаването на учениците, в спорта и други важни добри практики в образователния процес. В лицето на новите приятели на ОбУ“Пенчо Славейков“ намерихме съмишленици и партньори, особено по темата за спорта, така че и ученици и учители обещаха да гостуваме в с.Кочан на училищната общност на СУ“Христо Смирненски“.
Г-жа Делинова връчи грамота и волейболна топка на гостуващия отбор, а на учителите – благодарствено писмо.
В ОбУ“Пенчо Славейков“ се проведе празник с учениците от начален етап
На 1 юни – Ден на детето в ОбУ“Пенчо Славейков“ се проведе истински празник с учениците от начален етап. Те рисуваха на платна върху стативи, танцуваха, оцветяваха, рисуваха и на асфалта в двора. И всичко това с помощта или подкрепата на родителите си. На първи клас бяха раздадени свидетелствата за завършен клас. Директорът г-жа Делинова и заместник директорът Ралица Колева разговаряха с майките и няколко бащи колко добре би било децата им да предпочетат нашето училище и следващата учебна година, като изтъкнаха напредъка на децата им в учебния процес и извънкласните дейности. Обясниха им какви професии предлага учебното заведение за развитието на техните по-големи синове и дъщери. Родителите попълниха и анкети по проект „Десегрегация“, за да се измерят междинните нива на успеха по проекта.
Накрая всички заедно се веселиха и танцуваха. Получи се един вдъхновяващ Ден на детето в двора на училището, под сянката на дърветата в озелененото пространство.
Изложба на клубовете по занимания по интереси
На 28.05.2026г., в нашето училище се проведе изложба на клубовете по занимания по интереси с участието на учениците от 2. а клас „Билки Милки“ с ръководител Полина Георгиева и 2. в клас „Сръчни ръчички“ с ръководител Биляна Нарлийска. Малките творци представиха с много старание и въображение своите красиви и оригинални изделия, които впечатлиха ученици, учители и родители. Изложбата създаде празнично настроение и показа таланта, сръчността и креативността на децата.
Честването на 24 май. Награждаване на директора с почетната значка на гр. Пловдив
На 24 май, на празничното шествие, колективът на ОбУ“Пенчо Славейков“се включи с представителен блок, начело на училищата от район „Източен“. Празничните тържества се редуваха от Хуманитарната гимназия, по цялата Главна улица и завършваха до ДНА.
На тържествена церемония в зала „Съединение“, директорът на училището г-жа Екатерина Делинова беше наградена от кмета на град Пловдив – г-н Костадин Димитров с почетна значка на града за особени заслуги в сферата на образованието. Тя бе номинирана от кметството на район Източен за престижната награда и одобрена с Решение на Общински съвет – гр.Пловдив.
Специален поздравителен адрес от кмета на града се получи в училището и колектива беше запознат с него.
В ОбУ“Пенчо Славейков“ има с какво да се поздравим както за 24 май, така и за цялата учебна 2025/2026г.